Patron
Patronką Szkoły Podstawowej w Sterdyni jest Aniela Krzywoń. Uroczyste nadanie imienia odbyło się 11 maja 1969 r.
Aniela Krzywoń urodziła się 27 IV 1925 roku w Puźnikach w województwie tarnopolskim na dawnych Polskich Kresach Wschodnich. Rodzice jej, Tadeusz i Rozalia pochodzili z Radziszowa i w okresie międzywojennym jako osadnicy rolni osiedlili się na Kresach Wschodnich.
Małą Anielkę wychowywano w atmosferze szacunku i miłości do ojczyzny. Dziewczynka wzrastała w domu głęboko przesiąkniętym patriotyzmem, gdzie kultywowano tradycje walk o wolność narodu polskiego.
Ojciec Anieli, Tadeusz, walczył o niepodległość Polski w Legionach Józefa Piłsudskiego podczas I wojny światowej, a także w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, przeciwko sowietom, którzy ponownie chcieli zniewolić nasz kraj.
W wyniku zmowy politycznej paktu Ribbentrop-Mołotow, 17 września 1939 r. armia radziecka zaatakowała Polskę i zajęła wschodnie tereny. Rodzina Krzywoniów, w ramach niszczenia polskości, została w 1940 r. deportowana na Syberię do Kańska w Kraju Krasnojarskim.
Życie na wygnaniu nie było łatwe. 16 - letnia Aniela musiała iść do pracy. Początkowo zatrudniona była w zakładach przemysłu drzewnego, a następnie w charakterze frezera w zakładach zbrojeniowych.
Po ataku Niemiec na ZSRR i porozumień zawartych między rządem polskim i radzieckim otworzyła się szansa porzucenia miejsca zesłania i powrotu do kraju z bronią w ręku.
Dowiedziawszy się o formowaniu Wojska Polskiego w Sielcach nad Oką, młodziutka, 17 - letnia Aniela, zgłosiła się jako ochotniczka.
29 maja Aniela przybyła do obozu, gdzie po krótkim przeszkoleniu, 15 lipca 1943 r. wraz z tysiącami żołnierzy złożyła przysięgę żołnierską. Została wcielona do drugiej kompanii fizylierek Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater Pierwszej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.
11 X 1943 r. Aniela Krzywoń wraz z całym I Korpusem Polskich Sił Zbrojnych wyrusza na front, by 12 października rozpocząć działania taktyczne pod Lenino.
Podczas bitwy Anielę przydzielono do oddziału mającego chronić samochód, w którym przewożono ważne dokumenty sztabowe. W czasie boju ciężarówka trafiona niemiecką bombą stanęła w płomieniach.
Dziewczyna nie zważając na zagrożenie zaczęła wydobywać tlące się już dokumenty i wyrzucać je na zewnątrz. Jednak wielki ogień zbombardowanego samochodu zagrodził jej drogę odwrotu. Zginęła w płomieniach, do końca wypełniając swój żołnierski obowiązek.
Aniela Krzywoń oddała życie wypełniając do końca swoje zadania. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari. Spoczęła we wspólnej mogile ze swymi towarzyszami broni pod Lenino.
W 1985 roku w miejscowości zesłania w Kańsku wzniesiono pomnik jej imienia lokalizując go przy ulicy jej imienia.