O programie
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Cel
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.Laboratoria przyszłości w naszej szkole
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Nasza szkoła w ramach programu otrzymała 70 000 zł.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in.:
- drukarkę 3D,
- mikrokontrolery,
- roboty,
- sprzęt do nagrań z akcesoriami,
- aparat fotograficzny,
- kamera,
- stacje lutownicze,
- filamenty biodegradowalne oraz inny niezbędny sprzęt do zajęć z techniki.
Podejmowane działania
Koło informatyczne
Koło informatyczne przeznaczone jest dla uczniów, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania z zakresu informatyki.
Celem zajęć jest:
- rozwijanie umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym,
- rozwijanie zainteresowań informatycznych i technicznych uczniów poprzez wzbogacanie i poszerzanie wiedzy informatycznej,
- kształtowanie uzdolnień uczniów, umiejętności myślenia, wyciągania wniosków, rozwiązywania postawionych problemów i samokształcenia.
Uczniowie w czasie zajęć :
- przyswajają podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z komputera i sieci
- rozwijają zainteresowania, uzdolnienia informatyczne, aktywność, ciekawość
- kształcą umiejętność:
- wyszukiwania, gromadzenia, porządkowania i wykorzystywania potrzebnych informacji z różnych źródeł
- właściwego wyboru gier komputerowych
- rozwijają kluczowe kompetencje, takie jak myślenie algorytmiczne. Uczyli się podstaw programowania za pomocą środowisk: Scratch, Baltie3, Pivot Animator. Tworzyli proste gry, animacje, skrypty, bawiąc i ucząc się jednocześnie
- rozwijają umiejętność logicznego myślenia, wyobraźni, intuicji i wnioskowania
- umacniają wiarę we własne siły, osiągali sukcesy podczas nauki kodowania
- wymieniają się zdobytą wiedzą, pomysłami i doświadczeniami.
Zapraszamy we wtorki w godz. 13.15 – 15.00.
Galeria zdjęć i filmów z prowadzonych zajęć:
8Dzień Nowych Technologii w Edukacji
W piątek 31 marca 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Nowych Technologii w Edukacji” zainicjowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W tym dniu na wszystkich lekcjach zastosowano szeroko rozumiane, nowe technologie. Uczniowie na co dzień korzystają z wielu aplikacji urozmaicających lekcje i wspomagających naukę. Interaktywne quizy oraz edukacyjne gry, to fajny sposób na zaplanowanie i przeprowadzenie ciekawych lekcji.